Pipware Forex Indicator

Pipware Forex Indicator

4598
0
SHARE

Pipware Forex Indicator is a very comprehensive forex indicator. It consists of different indicators that all assist in giving the trading signal. The indicator comes with a template. When you load the template there is no need to load the indicator again.

Fig.1. Using the Pipware indicator on a different template.

When using the indicator on a different template, you will have something like the one shown on the chart above. Treguesi është shfaqur në një tabelë të ndryshme nën tabelë kryesore tregtare. The indicator is mainly concerned with comparing the bear and bull candles in different time frames. The bear candles are represented using the maroon bars while the bull are represented using the green bars on the indicator chart.

The white segments that appear on the lower side of the bear candle representations on the indicator chart are just for filling the space. The signal in this case should be according the bar that is displayed at the time you are trading. However this method is not that efficient at it would require you to use the indicators template to increase the chances of making profits.

Fig.2. Using the template of the Pipware indicator.

From the chart above it is evident that while using the original template of the Pipware indicator, the trader will have several other indicators that comes in handy in helping to make a decision of whether to sell or buy. From the chart above you can see that there is a MACD indicator, the Pipware indicator, Moving Average indicator and a stochastic indicator all on the same template. The Moving Average is the only indicator that is displayed on the main trading chart while the other indicators; MACD indicator, the Pipware indicator and a stochastic indicator are all displayed each on its different chart below the main trading chart.

In this case the chances of making an error in making a trading decision is reduced since there are several indicators to confirm any signal. The trader should always ensure that all the indicators are in agreement before placing any trade.

In this article, we shall concentrate on using the template of the Pipware indicator.

Placing orders using the using the template of the Pipware indicator.

The main indicator to consult before opening any position are the MACD indicator, the Pipware indicator and a stochastic indicator. The Moving average indicator is there to indicate the trend. However after getting the signals from all the other indicators, you have to check whether it agrees with the moving average. If not don’t place a trade yet.

Opening a long position:

The trader should place a buy order when in the MACD the bars are green and the red line is below the blue line. If the two lines (kuqe dhe blu) of the MACD are located too low in the black bars and a PWC MACD green line appears, then avoid trading since the market is somehow dormant. Then look at the Pipware indicator chart and check at the current trend; if up, it’s a buy. Then move to the stochastic chart. The stochastic indicates buy when the two line move close to the upper dotted grey line. Then as the last practice, check to ensure that the market prices are above the Moving Average line.

Opening a short position:

The trader should place a sell order when in the MACD the bars are red and the red line is above the blue line. If the two lines (kuqe dhe blu) of the MACD are located too low in the black bars and a PWC MACD green line appears, then avoid trading since the market is somehow dormant. Then look at the Pipware indicator chart and check at the current trend; if downwards, it’s a sell. Then move to the stochastic chart. The stochastic indicates sell when the two line move close to the lower dotted grey line. Then as the last practice, check to ensure that the market prices are below the Moving Average line.

After placing any trade, it is advisable to use the stops.

Example of when to place order.

Forex Treguesit Shkarko – Udhëzime

Pipware Forex Indicator is a Metatrader 4 (MT4) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

Pipware Forex Indicator provides for an opportunity to detect various peculiarities and patterns in price dynamics which are invisible to the naked eye.

Bazuar në këtë informacion, tregtarët mund të supozojmë lëvizje të mëtejshme të çmimeve dhe për të përshtatur strategjinë e tyre në përputhje me rrethanat.

A njëjtë me dosjen template (.TPL), nëse ka ndonjë, në File / Open Data Folder / templates.

How to install Pipware Forex Indicator.mq4?

 • Download Pipware Forex Indicator.mq4
 • Copy Pipware Forex Indicator.mq4 to your Metatrader Directory / ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose restart Klienti tuaj Metatrader
 • Zgjidhni Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Klienti tuaj Metatrader
 • Right click on Pipware Forex Indicator.mq4
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose shtypni OK
 • Indicator Pipware Forex Indicator.mq4 is available on your Chart

How to remove Pipware Forex Indicator.mq4 from your Metatrader 4 tabelë?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Klienti tuaj Metatrader
 • Right click në Chart
 • “Lista e treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini

Download Metatrader 4 Platforma Trading:

 • falas $30 Për të filluar tregtare Menjëherë
 • No Depozitave Required
 • Kreditohet automatikisht në llogarinë tuaj
 • Nuk Kushtet e fshehur

XM-no-depozitë bonus-
Klikoni lidhjen më poshtë për Shkarko:
Pipware

NUK KA KOMENTE

Lini një përgjigje